Pulksteņu vadība

Pulksteņu stacija - galvenais pulksteņu vadības elements. Datu pārraide no pulksteņu stacijas līdz pulksteņiem notiek pa kabeļiem ar elektrisko impulsu palīdzību vai bez kabeļiem ar radiosignāliem DHF (sk. Bezvadu vadības sistēma). Pulksteņa stacijas komplektācija tiek veikta atkarībā no Pasūtītāja prasībām vai nepieciešamā pulksteņu servisa.
Pulksteņu vadība
Galvenais datu pārraides paņēmiens ir datu pārraide pa kabeļiem ar kodēto signālu IRIG/AFNOR vai 12/ 24 V elektrisko impulsu palīdzību. Parasti pulksteņu montāža un pievadkabeļu ierīkošana notiek ēkās, kuras jau atrodas ekspluatācijā un šis darbs saistīts ar daudzu problēmu risināšanu, tāpēc arvien populārāka kļūst jauna alternatīva datu pārraides sistēma bez kabeļiem (DHF).
Pulksteņu vadības stacijas izvēle ir atkarīga no: pulksteņu skaita līnijā, uzstādīšanas vietas, pulksteņu tipa (digitālie vai analoga), vēlamās precizitātes, apkārtējiem apstākļiem, papildus ierīcēm līnijā (zvani, apgaismojums, signāli...), laika attēlošanas precizitātes līmeņa un vēlamā servisa.

Pulksteņu vadības veidi

Datu pārraides veids no pulksteņu stacijas līdz pulksteņiem līnijā cieši saistīts ar pulksteņu ierīču konfigurāciju. Tāpēc veicot aprēķinus nepieciešams zināt pulksteņu tipu, plānoto izvietojumu, skaitu, vēlamo servisa līmeni, līnijas garumu un apkārtējos apstākļus.
DHF galvenās priekšrocības: līdzekļu ietaupīšana instalējot objektā, viegla pulksteņu uzstādīšana ekspluatējamās ēkās, sinhronizācija uz pulksteņiem, kas izvietoti lielās attālumā viens no otra (mācību iestādes, uzņēmumi), pulksteņu vadība bez komunikāciju instalēšanas, patīkama estētika (nav redzamu kabeļu)un pulksteņu skaits, kas pieņem signālus ir neierobežots.
Darbības princips. Pie pulksteņu stacijas tiek pievienots raidītājs DHF ar antenu signālu nodošanai pulksteņiem līnijā (frekvence 869.525 MHz). Pārklājuma attālums: līdz 1 km atklātā laukumā, līdz 200 m slēgtā. Nepieciešamības gadījumā var palielināt jaudu, kā arī raidītāju skaitu. Ja signāls kaut kādu iemeslu dēļ netiek uztverts – pulksteņi var strādāt individuāli, bez vadības.
Komplektācija. Raidītājs (DHF transmitter) pieslēgts pie pulksteņu stacijas kodēto signālu AFNOR un barošanas saņemšanai (kabelis 2 x 0.5 мм², iespējamais kabeļa garums līdz 30 km). Laika noregulēšanas signāli tiek sūtīti visiem pulksteņiem, kas atrodas uztveršanas zonā. Iespējama radiosignāla jaudas līmeņa regulēšana.
Tehniskais apraksts. Darbības rādiuss: līdz 1000 m atkarībā no apstākļiem. Raidītāja jauda: 25, 125 vai 500 mW. Optimāli ekspluatācijas noteikumi: no -10° līdz + 50°C. Mitrums: līdz 80% 40°C temperatūrā (bez kondensāta). Korpusa aizsardzība: IP54. Gabarīti: 100 x 100 x 54 mm.
Normas. Saskaņā ar Eiropas standartiem ETS 300-220: viļņa frekvences 869,4-869,65 MHz izmantošanai ierīcēm ar mazu darbības rādiusu licence nav nepieciešama. EN 300-220-3: Radio – aparatūra. EN 301-489-3: EMC radio – aparatūras standarts. EN 60950 - tehnoloģiskās aparatūras drošība. NF S 87500: laika raidītājs AFNOR. 2006/771/EK: Komisijas Lēmums (2006. gada 9. novembris ) par maza darbības attāluma ierīcēs izmantotā radiofrekvenču spektra saskaņošanu.

Precīza laika sistēma DCF

Precīza laika sistēma DCF
Impulsus pulksteņu stacijās vai neatkarīgos pulksteņu mehānismos izstrādā kvarca ģenerators ar precizitāti +/- 6 sek. mēnesī. Reāli notiek to samazināšanās apkārtējo faktoru darbības dēļ: magnētiskie lauki, temperatūras svārstības un fiziska kvarca novecošanās. Paaugstināt precizitāti ļauj dažādi pilnveidojumi, kurus pielieto pulksteņu ražotāji. Mūsdienīgas precīza laika sistēmas pamatā - sinhronizācija starp pulksteņu staciju vai neatkarīgu pulksteņu mehānismu ar laika etalonu. 1 sekundes laika etalons – tā ir frekvence 9.192.631.770 Cēzija atoma 133 svārstības. Signāli tiek pārraidīti ar radiosignālu (ultragaro viļņu) palīdzību un satur informāciju par aktuālo datumu un pareizu laiku. Pulksteņu precizitāte, kas darbojas uz minētā principa – absolūta. Eiropā tiek izmantotas vairākas sistēmas, kas sūta precīza laika signālus: France Inter (Francija), DCF (Vācija), MCF (Anglija), HBG (Šveice). Lielākais darbības rādiuss (aptuveni 2500 km) ir raidītājam DCF-77 (Vācija), kas dod iespēju uztvert signālus Latvijā. Radiosignāli DCF var būt pavājināti vai sagrozīti dažādu traucējumu dēļ, kurus rada blakus stāvošās ēkas, elektromagnētiskie lauki, kā arī no atmosfēras un laikapstākļiem. Lielākoties Latvijas rajonos, kā arī Rīgā signāli tiek uztverti tikai naktī.

Precīza laika sistēma GPS

Precīza laika sistēma GPS
Labāka alternatīva ir precīza laika signālu uztveršana no satelītiem - sistēma GPS. Neliela antena GPS tiek uzstādīta ārpus ēkas (attālumā līdz 10 m ) un dod iespēju bez traucējumiem saņemt signālus jebkurā zemeslodes punktā. Saņemtos signālus apstrādā konvertors un pulksteņu stacija. Datu saņemšana notiek 1 reizi/sekundē. Tiek veikta laika salīdzināšana un ja tas atšķiras no etalona tiek veikta pulksteņu korekcija. Ja kaut kāda iemesla dēļ (el. barošanas traucējumi, kabeļa bojājums ...) signālu saņemšana nenotiek, pulksteņu stacija vai neatkarīgie pulksteņi turpina strādāt no sava kvarca ģeneratora. Darba pieredze ar GPS ļauj rekomendēt to kā drošu absolūti precīza laika sistēmas sastāvdaļu.
SIA "Laika Stils", Latgales iela 248 D, LV-1063, Rīga, Latvija

tālr.:(371) 29 236 940

e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.