Pulksteņu precizitāte

Precīza laika sistēma DCF

Sistēma laika precizitātei
Impulsus pulksteņu stacijās vai neatkarīgos pulksteņu mehānismos izstrādā kvarca ģenerators ar precizitāti +/- 6 sek. mēnesī. Reāli notiek tās samazināšana apkārtējo faktoru darbības dēļ: magnētiskie lauki, temperatūras svārstības un fizikālā kvarca novecošanās. Paaugstināt precizitāti ļauj dažādi pilnveidojumi, kurus pielieto pulksteņu ražotāji. Mūsdienīgas precīza laika sistēmas pamatā - kvarca pulksteņu stacija vai neatkarīgais pulksteņu mehānisms ar automātisko korekciju (sinhronizāciju) ar laika etalonu. 1 sekundes laika etalons – tā ir frekvence 9.192.631.770 Cēzija atoma 133 svārstības. Signāli tiek pārraidīti ar radiosignālu (ultragaro viļņu) palīdzību un satur informāciju par aktuālo datumu un pareizu laiku. Pulksteņu precizitāte, kas darbojas uz minētā principa – absolūta. Eiropā tiek izmantotas vairākas sistēmas, kas sūta precīza laika signālus: France Inter (Francija) DCF (Vācija) MCF (Anglija) HBG (Šveice) Lielākais darbības rādiuss (aptuveni 2500 km) ir raidītājam DCF-77 (Vācija), kas dod iespēju uztvert signālus Latvijā. Radiosignāli DCF var būt pavājināti vai sagrozīti dažādu traucējumu dēļ, kurus rada blakus stāvošās ēkas, elektromagnētiskie lauki, kā arī no atmosfēras un laikapstākļiem. Lielākoties Latvijas rajonos, kā arī Rīgā signāli tiek uztverti tikai naktī.

Precīza laika sistēma GPS

GPS laika sistēma ar satelītu palīdzību
Labāka alternatīva ir precīza laika signālu uztveršana no satelītiem - sistēma GPS. Neliela antena GPS tiek uzstādītā ārpus ēkas līdz 100 m attālumā un dod iespēju bez traucējumiem saņemt signālus jebkurā zemeslodes punktā. Saņemtie signāli pa kabeli tiek nodoti konvertorā un pulksteņu stacijai. Datu saņemšana notiek 1 reizi/sekundē. Notiek laika salīdzināšana un ja tas atšķiras no etalona tiek veikta pulksteņu korekcija. Ja kaut-kāda iemesla dēļ (el. barošanas traucējumi, kabeļa bojājums ...) signālu saņemšana nenotiek, pulksteņu stacija vai neatkarīgie pulksteņi turpina strādāt no sava kvarca ģeneratora. Darba pieredze ar GPS ļauj rekomendēt to kā drošu absolūti precīza laika sistēmas sastāvdaļu.
SIA "Laika Stils", Latgales iela 248 D, LV-1063, Rīga, Latvija

tālr.:(371) 29 236 940

e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.